Elektrik İzolasyon Paspası

Elektrik izolasyon paspası, yüksek gerilimlere karşı koruma sağlamak için kullanılan önemli bir güvenlik ekipmanı parçasıdır. Ülkemizde yüksek elektrik akımının bulunduğu iş yerlerinde kullanılması zorunlu olan bu paspasları piyasada birçok marka özel ve endüstriyel tesisler için üretmektedir. Standart ölçülerde genel satışların yapıldığı gibi, firmalardan istenilen ölçülerde özel olarak tedarik edilebilmesi de mümkündür.

Elektrik İzolasyon Paspası Neden Gereklidir?

Elektrik İzolasyon Paspası

Elektrik güvenliği riski olan tüm endüstrilerde elektrik güvenliği paspası olarak da isimlendirilen elektrik izolasyon paspasları oldukça gereklidir. Aşağıdaki iş alanları özellikle elektrik paspaslarını kullanmalarıyla bilinir:

  • Üreticiler
  • Asansör Bakım Şirketleri
  • İnşaat Firmaları
  • Mühendislik Müteahhitleri
  • Perakende Departmanları ve Depolar

Elektrik İzolasyon Paspası Kullanım Yerleri

Elektrik yalıtım paspasları, panolar veya diğer yüksek voltaj ekipmanları gibi elektrik tesisatı çevresinde daha fazla güvenlik gerektiren yerlerde kullanılmak üzere uygundur. Bunlar, operatörlerin veya uzman bakım personelinin kazara elektrik çarpması riskine girebileceği ve elektriksel paspasın ciddi yaralanma veya ölüm riskini azaltabileceği alanlar olabilir. Kauçuktan üretilen ve yüksek yalıtkan özelliği bulunan bu paspasların, kullanım yerlerine göre çeşitli seçenekleri de bulunmaktadır. Örneğin piyasada sıklıkla görülen iki seçeneği 650 voltluk ve 450 voltluk paspaslardır. Kullanılacak yerdeki elektrik akımının yüksekliğine göre bu seçenekler arasında tercih yapılabilmektedir.

Benzer Yazılar
Transformatör çeşitleri kullanım amaçlarına, nüve tipine, çalışma ortamına, faz sayısına...
Isıtma Tesisatı Isıtma sistemleri, kullanım mekanlarının istenen sıcaklıkta tutulabilmesi için...
Elektrik Tesisatı ve Topraklama Kontrolü 6331 Sayılı İş Sağlığı Ve...
Silikon İzolatör Nedir ? Polimer izolatörler özel bir seri olup...

1 Comment

Yorum Bırakın


Name (required)

Email (required)

Website