Elektrik İzolasyon

Elektrik İzolasyon Paspası

Elektrik izolasyon paspası, yüksek gerilimlere karşı koruma sağlamak için kullanılan önemli bir güvenlik ekipmanı parçasıdır. Ülkemizde yüksek elektrik akımının bulunduğu iş yerlerinde kullanılması zorunlu olan bu paspasları piyasada birçok marka özel ve endüstriyel tesisler için üretmektedir. Standart ölçülerde genel satışların yapıldığı gibi, firmalardan istenilen ölçülerde özel olarak tedarik edilebilmesi de mümkündür. Elektrik İzolasyon Paspası Neden... Devamını Oku »

Kablo İzolasyon Malzemeleri

Kablo İzolasyonu Nedir? İzolasyon malzemesi, iletken malzemeyi diğer iletken malzemelere ve iletkene maruz kaldığında performansını düşürecek çevresel etkilerden ayıran, iletken olmayan bir malzemedir. Hem elektrik hem de iletim kabloları kapalı iletkenlerini aşırı sıcaklık, aşınma, akım / sinyal kaybı ve nemden korumak için yalıtımdan faydalanır. Üç tip yalıtım malzemesi günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır: Termoplastik Malzemeler Termoplastik yalıtım,... Devamını Oku »

Elektrik Yalıtımının Bozulma Nedenleri

Isı, elektrik izolasyonunun bozulmasına neden olan başlıca nedendir. Elektrik izolasyonunda ısı oluşumunun bazı olası nedenleri şunlardır: Isı, dielektrik kaybı ve iletim akımları nedeniyle elektrikle gerilmiş bir izolasyonda üretilir. Isı, komşu akım taşıyan parçalar tarafından izolasyona kazandırılır. Şimdi yalıtımdaki ısının dağılımına bakarsak, yalıtkanda ısı, iletkenlik, konveksiyon ve radyasyonla kaybedilir. Gerekli yerlerde özel soğutma tesisatı sağlanmaktadır. Bazı dielektrik... Devamını Oku »

Elektrik İzolasyon Spreyi

Elektrik izolasyon spreyleri, metal, cam, plastik, ahşap gibi en yaygın yüzeylere mükemmel yapışarak esnek ve dayanıklı bir tabaka oluşturan ve bu sayede elektrik yalıtımı sağlayan boyalardır. Bu boyalar UV ışınlarına, asitlere, yağlara ve alkalilere karşı son derece dayanıklıdır. Yüksek dielektrik güçleri ile karakterizedir ve son derece kullanışlıdır. Sprey izolasyon boyalarının en çok kullanıldığı yerler, elektrik bağlantıları,... Devamını Oku »

Trafo İzolasyon Malzemeleri

Trafo izolasyon malzemeleri, trafoların elektrik yalıtımı için kullanılan materyallerdir. İzolasyonunu ve bakımı yapılmayan trafolar, iş ve işçi güvenliği açısından oldukça tehlikeli olduğu için İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmenliği gereğince trafolarda izolasyon yapmak ve izolasyonu her yıl düzenli olarak kontrol ettirmek zorunludur. Trafolar uzun ömürlü elektrik tesisatları olduklarından dolayı ,trafolarda kullanılacak izolasyon malzemeleri de... Devamını Oku »

İzole Merdiven

İzole merdiven, elektrik tesisat işleriyle uğraşırken merdivene ihtiyaç duyulan durumlarda kullanılması gereken, elektrik yalıtım özelliğine sahip özel merdivenlerdir. Değişik boy ve genişliklerde üretilen bu merdivenler, tek taraflı ve çift taraflı olabilir. Özellikle elektrikçilerin ve elektrik akımının içerisinde çalışan diğer işçilerin iş ve işçi güvenliği açısından kullanmasının gerekli olduğu izole merdivenler diğer merdivenlere kıyasla hafif ve... Devamını Oku »

Elektrik Kablolarının Güvenliği

Günlük hayatımız içerisinde evimizde, iş yerimizde ve daha birçok yerde elektrik kabloları ile iç içe yaşıyoruz. Bu sebeple, elektrik kablolarının güvenliğini sağlamak, kendi güvenliğimiz ve çevredeki diğer insanların güvenliği için oldukça önemlidir. Elektrik kablolarının güvenliği için kabloları suya, ateşe ve her türlü zedelenmeye karşı korumanız gerekmektedir. Bunun için ilk yapacağınız şey kabloları su ve ateşten... Devamını Oku »

Elektrik İzolasyon Boyası

Elektrik izolasyon boyası ya da diğer bir adıyla elektriksel yalıtkan boya güvenlik amacıyla elektrik akımının olduğu bölgelere uygulanan, elektrik izolasyon özelliği olan boyalardır. Günlük hayatımızda bizler fark etmesek de elektrik akımının olduğu birçok yerden geçmekte ve bazen ciddi akım tehlikeleri atlatmaktayız. İşte bu tehlikelerden tamamen kurtulmak ve güvenliği sağlamak amacıyla elektrik izolasyon boyası oldukça önemli... Devamını Oku »