Elektrik Tasarrufu

Elektrik Tasarrufu

Elektrik tasarrufu yapmak, kısa vadede cebimiz için, uzun vadede ise insanlık için oldukça önemlidir. Elektrik tasarrufu yaparak daha az elektrik faturası ödeyebileceğimiz gibi, tüm insanlığın payının olduğu kaynakların kullanımından da minimum yararlanarak insanlığa katkı sağlamış oluruz.

Elektrik Tasarrufu

Elektrik tasarrufu hem ekonomimiz için, hem de insanlığın geleceği için önemlidir.

Elektrik tasarrufu hem elektrik üretiminde hem de elektrik tüketiminde yapılmalıdır. Elektrik üreticileri üretimde, tüm tüketiciler ise tüketimde elektrik tasarrufuna dikkat etmelidir.

Üretimde Elektrik Tasarrufu

Elektrik tasarrufunun başladığı ilk nokta elektrik üretiminde kullanılacak kaynağın seçimi olmalıdır. Dünyadaki enerji kaynakları yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilenemez enerji kaynakları olarak temelde ikiye ayrılır.

Yenilenemez Enerji Kaynakları ile Enerji Üretimi

Yenilenemez enerji kaynakları fosil yakıtlar ve nükleer enerjidir. Kömür petrol gibi kaynaklardan elektrik üretmek, hem doğaya zarar vermekte hem de oldukça masraflı olmaktadır. Ayrıca bu kaynaklar yenilenemez olduğu için, yani bir gün sona erecekleri için bu alandaki elektrik üretimine yapılan yatırımlar da bir gün boşa gidecektir.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları İle Elektrik Üretimi

Yenilenebilir enerji kaynakları ise rüzgar, güneş ve denizdeki dalgalar gibi sonsuz olan enerji kaynaklarıdır. Bu kaynaklar tükenmeyen enerji kaynakları olmakla beraber, bu kaynaklardan elektrik üretiminin çevreye zararı yok denilecek kadar düşük bir seviyededir. En önemlisi ise fosil yakıtlara göre çok daha ucuz olmalarıdır. Bu sebeple, üretimde elektrik tasarrufu yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımla mümkündür.

Elektrik Tasarrufu

Avusturya’nın Mistelbach şehrindeki rüzgar türbinleri dünyada rüzgar estiği sürece elektrik üretimine devam edecek.

Tüketimde Elektrik Tasarrufu

Üretimde elektrik tasarrufundan sonra elbette ki tüketicilerinde elektrik tasarrufu yapması gerekmektedir. Aslında üreticilerin de birer elektrik tüketicisi olduğunu düşünürsek, elektrik tasarrufu yapmak dünyadaki herkesin görevlerinden birisidir. Sizin için, yaşam alanlarınızda elektrik tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak elektrik tasarrufu için pratik öneriler isimli bir listede hazırladık.

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yapılmamış, aşağıya bir tane ekle.

Yorum Bırakın


Name (required)

Email (required)

Website