Elektrik Telleri Kuşları Neden Çarpmaz?

Çocukken hep merak etmişimdir, sürekli kendi kendimize sormuşuzdur kendimize,” elektrik tellerine konan kuşlara neden elektrik çarpmıyor” diye. Buna bir türlü akıl erdirememişizdir. İnsanları öldürecek derecede güçlü olan bu elektrik telleri neden insanlara çarpıyor da kuşlara hiçbir şey yapmıyor. Birçok elektrikçi bu elektrik tellerindeki akım yüzünden hayatlarından olmuştur. Şimdi de merak ettiğimiz sorunun cevabını verelim.

Elektrik Telleri Kuşları Neden Çarpmaz?

Elektrik çarpmasının gerçekleşmesi için canlının üzerinden akım geçmesi gerekmektedir. Akımın oluşması için enerjinin bir yerden diğer yere akması gerekir. Enerji iletim hatlarına konan kuşlar sadece enerjinin geçtiği kabloya konarlar. Eğer kuşların bacakları uzun olsaydı ve bir bacağını kabloya diğer bacağını direğe koysalardı kesinlikle çarpılırlardı. Bu da üzerinde yüksek akımın olduğunu gösterir.

Elektrik çarpması akım ile ilgili bir şeydir. Bilindiği gibi elektrik + ve ­– kutuplarında oluşur. Bu akımlar arası bağlantı sağlandığı zaman akım tamamlanır, bundan dolayı elektrik çarpması meydana gelecektir. Kuşlar tek tele konarlar yani ya + ya da – tele konarlar. Bunun için akım gerçekleşmez ve kuşlara elektrik çarpmaz.

Benzer Yazılar
Kirlenmeye neden olan izolatör flashozları, ciddi şekilde kirlenmiş alanlarda sık...
Güç transformatörleri imalatı (IEC, ANSI, vb.) Uluslararası standartlara uygun olarak...
İnşat elektrik tesisatlarında dikkat edilmesi gereken hususları sizler için maddeler...
Gerilim trafoları alternatif akım ölçü aletlerinin,ölçme alanlarının genişletilmesi de kullanılır.yüksek...

Henüz yorum yapılmamış, aşağıya bir tane ekle.

Yorum Bırakın


Name (required)

Email (required)

Website