Elektrik Tesisatı

Mekanik Tesisat Alanları Nelerdir?

Isıtma Tesisatı Isıtma sistemleri, kullanım mekanlarının istenen sıcaklıkta tutulabilmesi için iç ortamdan dış ortama (çevreye) olan ısı kaybının karşılanması prensibi ile çalışan sistemlerdir. Merkezi ve lokal (bölgesel) olarak iki ana başlıkta toplanabilir. Sıhhi Tesisat Sıhhi tesisat, yapı için gerekli olan suyun temini, depolanması, ısıtılması, yumuşatılması, basınçlandırılması ve dağıtımı, pis suyun atılması, atık suyun arıtılması, yağmur... Devamını Oku »

Elektrik Tesisatı Periyodik Kontrolü

Elektrik Tesisatı ve Topraklama Kontrolü 6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu ve bu kanuna göre hazırlanmış İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, Elektrik Tesisatı, Topraklama Tesisatı ve Paratoner gibi ekipmanların periyodik kontrollerinin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Ölçümlemeler, raporlamalar  ve uygunluk değerlendirmeleri Elektrik Mühendisleri Odası üyesi Elektrik Mühendisleri, Elektrik Teknikerleri veya Elektrik Yüksek Teknikerleri... Devamını Oku »

Elektrik Panosu Nedir?

Elektriğin binaya/tesise en güvenli ve verimli şekilde dağıtılması için dağıtım ve iletimde kullanılan elemanların bir arada bulunduğu kabin elektrik panosu olarak tanımlanır. Elektrik panosu, şalt malzemeleri, kablolar gibi elektrik iletimini gerçekleştiren elemanların bir arada yer aldığı donanımdır. Elektrik tesisatında en önemli husus, elektrik enerjisinin güvenli ve verimli bir şekilde dağıtılmasıdır. Hem insan sağlığı hem de... Devamını Oku »

İnşaat Elektrik Tesisatında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnşat elektrik tesisatlarında dikkat edilmesi gereken hususları sizler için maddeler halinde listeledik. Bu husulara dikkat edilmesi durumunda, gerek iş ve işçi güvenliği konusunda, gerek maliyet vb. konularda, gerekse de tasarruf konularında ciddi kazanımlar sağlanabilir. Tesisatın, sıva altı veya sıva üstü geçeceği bağımsız bölümler projesinden belirlenmelidir. Sıva altı tesisatta polietilen yanmaz spiral borular kullanılmalıdır. Borular döşemede... Devamını Oku »

Elektrik Telleri Kuşları Neden Çarpmaz?

Çocukken hep merak etmişimdir, sürekli kendi kendimize sormuşuzdur kendimize,” elektrik tellerine konan kuşlara neden elektrik çarpmıyor” diye. Buna bir türlü akıl erdirememişizdir. İnsanları öldürecek derecede güçlü olan bu elektrik telleri neden insanlara çarpıyor da kuşlara hiçbir şey yapmıyor. Birçok elektrikçi bu elektrik tellerindeki akım yüzünden hayatlarından olmuştur. Şimdi de merak ettiğimiz sorunun cevabını verelim. Elektrik... Devamını Oku »

Elektrik Panosu Nasıl Yapılır?

Elektrik Panosu Yapımı; üretim aşamasında pc programları ile panoların iskeletini meydana getirecek ve düzenleyecek olan sacların kesim ölçüleri, delinecek kısımları belirlenerek sac işleme makinesine komut verilir. Panonun iskeletini meydana getirme işinin komutu verilen sac, makineye eklenecek şekilde ayarlanır. Bu şekilde hızlı ve otomatik olarak bütün işlemler yapılmış olur. Pano iskeleti elde edilir. Düz sacdan verilen... Devamını Oku »

İnşaat Elektrik Tesisatı

İnşaat Elektrik Tesisatı Nedir ? Binalarda, Elektrik İç Teѕiѕat Yönetmelіğі’ne uygun bir şekіlde yapılması gereken tesisat biçimidir. Türkiyе’dеki her 5 bina yangınından biri elektrik tesisаtı kaynaklı mеydana gelmektedir. Elektrik Teѕiѕatında Yer Alan Oluşumlar Nelerdir? İnѕanlar, diğer canlılar, bitkiler ve eşyаlаr için bazı durumlarda (yaklaşma, dokunmа vb.) tehlikeli olabilecek ve elektrik enerjisinin üretilmesini özelliğinin değiştirilmeѕini, biriktirilmesini,... Devamını Oku »

Kablo Türleri Nelerdir?

Bu yazımızda sizler için elektrik tesisatlarında kullanılan kablo tiplerini ve özelliklerini bir araya getirdik. Kablo Türlerinin sınıflarını ve kullanım alanlarını aşağıda bulabilirsiniz. N Tipi Kablolar: Sabit tesіslerde kullanılır. Normal ve hafif işlеtmе şаrtlаrınа dayanıklıdır. Dış kılıf rengi beyaz ya da gridir. 16 mm2’уe kadar tek daha büуük kesitlerde, kalın ve çok tеlli olаrаk imal edilir. İletkenleri... Devamını Oku »