Elektrik Trafosu

Transformatör Çeşitleri, Kullanım Alanları ve Görevleri

Transformatör çeşitleri kullanım amaçlarına, nüve tipine, çalışma ortamına, faz sayısına göre çeşitlere ayrılmaktadırlar. Nüve Tipine Göre Çekirdek Tipi Mantel Tip Dağıtılmış Tip Kullanım Amacına Göre Oto Transformatör Yalıtım (İzolasyon) Transformatörleri Alçaltıcı Transformatörler Yükseltici Transformatörler Ölçü Transformatörleri Çalışma Ortamına Göre Faz Sayısına Göre Tek Fazlı Transformatörler Çok Fazlı Transformatörler Nüve Tipine Göre Nüve tipine göre trafolar... Devamını Oku »

Akım Transformatörü Çeşitleri

Kullanıldıkları Gerilime Göre Akım Trafoları Alçak Gerilim Akım Trafoları: Alçak gerilim şebekelerinde çok sık kullanılan akım trafolarıdır. Primer akımı 4000 Ampere kadar çıkabilir. Genelde bu trafolar kuru tip soğutmalıdır. Orta Gerilim Akım Trafoları: Enerji iletiminde kullanılan orta gerilim akım trafoları, orta gerilim (3 kV-36kV) şebekelerinde kullanılır. Bu trafolarda yine kuru tip soğutmalıdır. Soğutma Şekline Göre... Devamını Oku »

Güç Trafosu

Güç transformatörleri imalatı (IEC, ANSI, vb.) Uluslararası standartlara uygun olarak yapılır ve bu nedenle,trafoların ihtiyaca göre tüm piyasada mevcuttur.dahası, biz müşterilerimizin özel gereksinimlerine göre trafo üretimi yapabiliriz. Güç transformatörleri özel iklim koşullarında, ılıman iklim koşulları(standart tasarlanan),  kuru-nemli tropikal,kuru tropikal, son derece kirli maden alanları ve diğer herhangi çevresel koşullar gibi koşullarda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Aşağıda... Devamını Oku »

Gerilim Trafosunun Özellikleri Nedir?

Gerilim trafoları alternatif akım ölçü aletlerinin,ölçme alanlarının genişletilmesi de kullanılır.yüksek gerilimi belli bir oranda düşüren ölçü trafolarıdır. Bir gerilim trafosunun primer gerilimi ne büyüklükte olursa olsun sekonder gerilimi 100 ila 120 V olarak standartlandırılmıştır. Gerilim trafolarının sekonder sargısı akım trafolarının aksine kısa devre yapılmamalıdır sekonder çıkışları açık devre gibi çalışırlar. Gerilim trafolarının sekonderine bağlanan ölçü... Devamını Oku »

Akım Trafosu Seçimi Nasıl Yapılır?

AG ve OG  akım trafosu seçerken dikkat edilmesi gereken ilk önemli nokta kullanılacak olan akım trafosunun ölçü veya   koruma amaçlı olarak kullanılacak olmasıdır. Akım Trafosu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? AKIM TRAFOSUNUN ANMA GÜCÜ (VA) Ölçü transformatörlerinin sekonder sargısının ucuna bağlanacak olan ölçme cihazlarının gücü ve kullanılan kablo gücünün toplam güçleri akım trafosunun anma gücünü verir.Akım... Devamını Oku »

Trafo Çeşitleri

Uygulama alanlarına göre ihtiyaçlar farklı olduğundan birçok farklı tipte transformatör bulunmaktadır. Transformatörler nüve tipine göre, faz sayısına göre, çalışma ortamına göre ve kullanım amacına göre sınıflandırılabilir. Nüve Tipine Göre Transformatör Çeşitleri Çekirdek Tipi Transformatör Çekirdek tip nüveli transformatörlerde yalıtım için daha fazla yer ayrılmıştır. Bu tip transformatörler büyük güçlerde ve yüksek gerilimlerde kullanılır. Sargı kontrolü... Devamını Oku »

Akım Transformatörü Nedir?

Akım transformatörü, bağlı oldukları devredeki akımı, belirli değerlere indirgeyerek, sekonderine bağlı olan ölçü aletlerine ölçüm için gerekli olan (Genel olarak 1A ve 5A) akım ve izolasyonu sağlayan bir ölçü transformatörü dür. Devreye seri olarak bağlanan akım transformatörleri, normal çalışma koşullarında primer akımı ile sekonder akımı arasında faz farkı yaklaşık sıfır olması en önemli özelliklerinden biridir.Akım... Devamını Oku »

Gerilim Trafosu Nedir?

Bağlı oldukları devredeki primer gerilimi istenen oranda küçülterek bu gerilimle sekonder terminallerine bağlı aletleri besleyen ve onları yüksek gerilimden izole eden özel trafolara, gerilim transformatörleri denir. Gerilim trafoları; “primer” dediğimiz esas devre gerilimini, manyetik bir kuplaj ile (genellikle) küçülterek “sekonder” dediğimiz ikinci devreye aktarır ve bu devreye bağlı cihazların gerilime duyarlı elemanlarının enerjilenmesini sağlarlar. Örneğin,... Devamını Oku »