Elektrik Yalıtım Malzemeleri

Cam Neden İyi Bir Yalıtkandır?

İzolatör, ısı veya elektrik iletmeyen malzemedir. Buna karşılık, iletkenler elektrik ve / veya ısı ileten malzemelerdir. Alüminyum iyi bir ısı ve elektrik iletkendir. Öte yandan, cam bir yalıtıcıdır ve bu yüzden kauçuk gibidir. Elektrik oluşması için bir malzemenin serbest elektronlara sahip olması gerekir. Örneğin, metallerin serbest elektronları vardır ve bu “delokalize” elektronlar elektriği yönetir. Bu yüzden metaller... Devamını Oku »

Elektrik Prizi Nasıl Boyanır?

Evinizin duvarlarını boyadığınız zaman, parlak beyaz elektrik prizlerinin gözünüze çarptığını ve yeni boyanmış tertemiz evdeki ahengi bozduğunu fark etmişsinizdir. Bu görüntüden kurtulmak için elektrik prizlerinizi boyamaya karar verdiyseniz, doğru yerdesiniz. İhtiyacınız Olan Malzemeler En Az 240 Kum Kağıt Zımpara Plastik İçin Astar Boya Seçtiğiniz Renkte Boya Öncelikle seçtiğiniz boyanın plastik boyama için uygun olup olmadığını... Devamını Oku »

Yalıtım Boyası

Yalıtım boyası, istenilen yerlerde su, elektrik ve ısı gibi fiziksel etkenlere karşı yalıtım sağlamak amacıyla kullanılan özel bir boya çeşididir. Isıya karşı yalıtım sağlamak için kullanılan boyalara termal boya adı verilirken, genel olarak yalıtım boyaları yalıtkan boya, izole boya vb. isimlerle de bilinmektedir. Elektrik tesisatları için uygun olan boyalar, elektrik yalıtım boyası olarak bilinmektedir. Bu... Devamını Oku »

Elektrik Yalıtımı İçin Dielektrik Maddelerin Seçimi

Elektrik izolasyonu, farklı potansiyalleri olan elektrik mühendisliği ekipmanlarının parçaları arasındaki elektrik temasının oluşmasını engellemeye yönelik çalışmalar olarak da adlandırılabilir. Elektrik yalıtımı, elektrik gücü, hacim ve yüzey direnci, dielektrik kaybı, korona direnci, ısıya ve soğuğa karşı dayanıklılık ve mekanik dayanım gibi birçok etkene bağlıdır. Elektrik yalıtımı için dielektrik maddelerin seçimi, çalışma koşulllarına bağlıdır. Örneğin, ısı direnci,... Devamını Oku »

Elektrik Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Elektrik panoları, kablolar ve makineler gibi elektrik akımlarının bulunduğu diğer yerlerde can güvenliğini sağlamak, devreleri ve cihazları korumak amacıyla gerçekleştirilen elektrik yalıtımında kullanılan materyallere elektrik yalıtım malzemesi adı verilir. Mantıksal açıdan bakıldığında elektrik yalıtımı için kullanılan tüm malzemelere bu isim verilebilir. Yani, evlerimizde ampul değiştirirken kendimizi korumak için giydiğimiz plastik terlikler bile birer elektrik yalıtım... Devamını Oku »

İzole Halı

Bir diğer adı elektrik yalıtım paspası olan izole halılar, elektrik akımın olduğu alanlarda güvenlik amacıyla kullanılan elektrik yalıtım malzemelerinden birisidir. Evdeki basit bir elektrik akımına karşı bile, ampul değiştirirken güvenlik amacıyla giydiğiniz terlikleri düşünün. Plastik olan terlikler nasıl yaşam koruyorsa, özellikle iş yerlerinde izole halılar da böyle yaşam korumaktadır. İzole halıların en çok kullanıldığı iki... Devamını Oku »

Yalıtımlı Bakır Tel

Yalıtımlı bakır tel, elektrik yalıtımı işlemlerinde en çok kullanılan malzemelerden birisidir. Yalıtımlı telin yalıtımsız telden birçok farkı vardır. Bunlardan en önemlisi korozyona karşı daha dayanıklı olması; neme ve diğer aşındırıcı unsurlara karşı tam koruma sağlar. Dış ortam kullanımlarında daha iyi bir seçimdir. Bir diğer fark, yalıtımlı kabloların yalıtımsız kablolara göre kısa devre durumlarında daha güvenilir olmasıdır.... Devamını Oku »

Kablo Ek Yeri İzolasyonu

Kablolar yıprandığında, zedelendiğinde ya da çeşitli sebeplerden dolayı bazen iki kabloyu birbirine bağlamamız gerekebilir. Bu gibi durumlarda, birbirine bağlanan iki kablonun ek yerinin izolasyonun sağlanması güvenlik açısından oldukça önemlidir. Kablo ek yeri izolasyonu birçok yalıtım malzemesi ile sağlanabilir. Bunlardan en çok kullanılanı ısıya duyarlı, büzülebilir tüplerdir. Kabloların bağlantısının yapılmasının ardından ek kısmı bu tüp içerisine... Devamını Oku »