Gergi İzolatörü

Gergi İzolatörü, asılı bir elektrik telinin ya da kablosunun çekilmesine dayanacak mekanik gerginlikte (gerinim) çalışmak üzere tasarlanmış bir elektrik yalıtkanıdır. Radyo antrenlerini ve havai güç hatlarını desteklemek için havai elektrik kablolarında kullanılırlar. Mekanik bir bağlantıyı korurken veya bir telin bir direğe veya kuleye takıldığı bir yeri elektriksel olarak izole etmek için iki telin uzunluğu arasına bir gergi izolatörü sokulabilir, bu arada telin çekilmesini elektriksel olarak yalıtarak desteğe iletir. Gergi izolatörleri ilk olarak 19. yüzyılın ortalarında telgraf sistemlerinde kullanılmıştır.

Gergi İzolatörü

Geri İzolatörü Nedir?

Gergi İzolatörü Kullanımı

Tipik bir gerginlik izolatörü, iki kabloyu veya bir kablo pabucunu ve destek yapısındaki destekleme donanımını (bir çelik direk / kule üzerindeki kanca gözü) barındıracak şekilde şekillendirilmiş bir cam, porselen veya cam elyafı parçasıdır. İzolatörün şekli, izolatörün yük taşıma transfer kapasitesini de maksimize ederken, kablolar arasındaki mesafeyi maksimuma çıkarır.

Uygulamada, radyo antenleri, elektrik telleri, havai enerji hatları ve diğer birçok yük için, gergi izolatörü genellikle fiziksel gerilimdedir.

Hat gerilimi, tek bir izolatörün sağlayabileceğinden daha fazla yalıtım gerektirdiğinde, gergi izolatörleri seri olarak kullanılır: Bir dizi izolatör, özel donanım kullanılarak birbirine bağlanır. Seri, tek bir yalıtkanla aynı gerilimi destekleyebilir, ancak seri, daha yüksek etkili bir yalıtım sağlar.

Gerilim için bir dizgi yetersiz ise, bir ağır çelik levha çeşitli yalıtkan dizileri mekanik olarak etkili bir şekilde birleştirir. Bir plaka sıcak ucunda, diğeri ise destek yapısında bulunur. Bu kurulum, bir elektrik hattının nehrin, kanyonun, gölün ya da nominal süreden daha uzun olması gereken başka bir arazinin kesişmesi gibi, uzun menziller üzerinde neredeyse evrensel olarak kullanılmaktadır.

Gerilim izolatörleri genellikle havai kablolamada açık havada kullanılır. Bu ortamda yağmura maruz kalıyorlar ve kentsel ortamlarda kirlenmeye maruz kalıyorlar. Pratik bir mesele olarak, bir kablodan diğerine ıslatılmış bir yol düşük dirençli bir elektriksel yol yaratabildiğinden, yalıtkanın şekli kritik öneme sahiptir.

Yatay montaj (örneğin “ölü uçlar” olarak adlandırılır) için tasarlanan gerilme izolatörleri bu nedenle, dökülen suya flanşlar içerir ve dikey montaj (“süspansiyon izolatörleri” olarak adlandırılır) için tasarlanan gerilme izolatörleri genellikle çan şeklindedir….

Üretildikleri endüstriyel kullanımları dışında, gergi izolatörleri özellikle antik olanlar olmak üzere bazı meraklılarınca koleksiyon amacıyla da toplanmaktadır.

Benzer Yazılar
Transformatör çeşitleri kullanım amaçlarına, nüve tipine, çalışma ortamına, faz sayısına...
Isıtma Tesisatı Isıtma sistemleri, kullanım mekanlarının istenen sıcaklıkta tutulabilmesi için...
Elektrik Tesisatı ve Topraklama Kontrolü 6331 Sayılı İş Sağlığı Ve...
Silikon İzolatör Nedir ? Polimer izolatörler özel bir seri olup...

1 Comment

Yorum Bırakın


Name (required)

Email (required)

Website