İzolasyon Testi

İzolasyon Direnci Hesabı

Yalıtım direncinin ölçümünde, megerin ölçüm kademesinin belirlenmesi Ölçümü yapılacak (motor,trafo,kablo,bara) çalışma geriliminin 2 veya 2,5 katı (bazı normlarda 3 katı) Alınarak megerin komütatörü o ölçüm kademesine getirilir. İzolasyon direnci hesabı Örnek: çalışma gerilimi 400 V olan motor,kablo,trafo yalıtım direncinin ölçümü. 400×2=800 veya 400×2.5=1000 V kademesi ile ölçüm yapılacak. 1000×2.5=2500 V gibi ölçülen değerler yukarıdaki cetvel... Devamını Oku »

İzolasyon Direnci Ölçümü

İzolasyon direncinin ölçülmesi, tüm elektrik kabloları üzerinde yapılan ortak bir rutin testtir. İzolasyon direnç testi standart güvenlik testlerinden biridir. İzolasyon direnç testi yalıtım direncinin belirli sınırlarda olmasını gerekir. Ölçülen direnç, uluslararası standartlardan belirtilen sınırın üstünde olmalıdır. Bir megohmmetre (aynı zamanda izolasyon direnci test cihazı , teraohmmeter) daha sonra büyük bir stabilite doğrudan gerilim altında bir... Devamını Oku »

MEGER Testi Nedir?

Meger testi, elektrikli makine veya sistemin yalıtım direncini ölçmek için kullanılan portatif bir cihazdır. Pille çalıştırılabilir veya mekanik olarak çalıştırılabilir ve ohm cinsinden doğrudan bir okuma verir. Bu nedenle, ohm metre olarak da adlandırılır. Farklı sistemlerde büyük voltaj değerleri bulunur ve bu nedenle Meger 50, 500, 1000, 2500 ve 5000 V aralığındadır, bu sayede daha... Devamını Oku »

MEGER Testi Neden Yapılır?

Bir elektrik sisteminin yalıtım direnci kalitesi zamanla, ortam koşullarıyla, yani sıcaklık, nem ve toz parçacıkları ile bozulur. Ayrıca, elektriksel ve mekanik stresin varlığı nedeniyle olumsuz etkilenir, bu nedenle ölümcül veya elektrik çarpmasından korunmak için ekipmanın IR (Yalıtım direnci) değerini düzenli aralıklarla kontrol etmek çok gerekli hale gelir. Meger test cihazları bir mühendisin en önemli yardımcılarından... Devamını Oku »

Kablo İzolasyon Testi Nedir?

Kablolama pahalı bir iştir ve dikkatli bir şekilde tedavi edilmelidir. Arıza her zaman kırılma, bükülme veya bükülme gibi görünmez. Kablo güzergahları, sonlandırma ve kurulum arasında açılmayacak şekilde korunursa, kabloları şu an için sonlandırmak idealdir, böylece yollar korunmadan önce test edilebilirler. Kablo Testi Neden Gereklidir? Test sürelerini düşürmek için kablo testi yapılır. Bu kontrol etmek için... Devamını Oku »

Yüksek Gerilim Testi Nedir?

Bir hipot testi, bir devrenin parçaları arasında iyi bir izolasyon olup olmadığını kontrol eder. İyi izolasyona sahip olmak, elektrik devrelerinin güvenliğini ve kalitesini garanti eder. Hipot testleri bulmakta yardımcı olur. Çentikli veya ezilmiş izolasyon Başıboş kablo telleri veya örgülü koruyucu İletkenler etrafında iletken veya aşındırıcı kirleticiler Terminal boşluk sorunları IDC kablolarında tolerans hataları Ne Tür... Devamını Oku »

İzolasyon Direnci Nedir?

Bu testlerin en basitidir. Gerekli bağlantılar yapıldıktan sonra, test voltajını bir dakikalık bir süre boyunca uygularsınız. Bir dakikalık aralık, herkesin okumayı aynı anda almasına izin veren bir endüstri pratiğidir. Bu şekilde, farklı insanlar tarafından alınsa da, test yöntemleri tutarlı olduğu için, okumaların karşılaştırılması değerli olacaktır. Aralık, direnç düşmeli veya nispeten sabit kalmalıdır. Daha büyük yalıtım... Devamını Oku »

Yalıtım Direnci Testinin Temelleri

İzolasyon direnci testi ne kadar önemlidir? Elektrik bakımı ve testinin% 80’i yalıtım bütünlüğünü değerlendirmeyi gerektirdiğinden cevap “çok önemlidir”. Elektrik izolasyonu yapıldığı anda yaşlanmaya başlar. Ve yaşlanma, performansını kötüleştirir. Zorlu kurulum ortamları, özellikle aşırı sıcaklık ve / veya kimyasal kontaminasyona sahip olanlar, daha da bozulmaya neden olur. Sonuç olarak, personel güvenliği ve güç güvenilirliği zarar görebilir.... Devamını Oku »