İzolatör Temizliği Nedir, Nasıl Yapılır?

İzolatör Temizliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Kirlenmeye neden olan izolatör flashozları, ciddi şekilde kirlenmiş alanlarda sık sık kesintiler meydana getirir. Okyanusa daha yakın olan hatlar kontamine olma tehlikesiyle karşı karşıya. İzolatör performansını iyileştirmek için çeşitli karşı önlemler önerilmiştir.

Artan Kaçak Mesafesi

Ünite sayısını artırarak veya sis tipi izolatörleri kullanarak kaçak mesafesini arttırmak daha fazla sayıda izolatörün dezavantajları hem kirlenmiş hem de darbe flashover voltajlarının artmasıdır. İkincisi, trafo merkezlerindeki aşırı gerilimleri artıran artan darbe mesafesi nedeniyle yalıtım koordinasyonunun etkinliğini tehlikeye atmaktadır.

Yarı İletken Sır

Uygulama izolatörleri yarı iletken bir sır ile kaplanmalıdır.

Yarı iletken bir sır içinden sabit bir kaçak akım akar. Bu akım, yalıtkanın yüzeyini ısıtır ve kirliliğin nemini azaltır. Ek olarak, dirençli sır, kuru bantlar oluştuğunda alternatif bir yol sağlar. Sır, kuru bantları şant eder ve yüzey arkılarını azaltır veya ortadan kaldırır. Dirençli sır okyanusun yakınında son derece etkilidir.

Periyodik Yıkama

Yüksek basınçlı su ile izolatörlerin periyodik yıkanması iletim hatları su ve pompalama ekipmanı taşıyan büyük bir kamyonla yıkanır. Eğitimli personel su spreyini dizilere doğru yönlendirerek izolatörleri yıkar. Trafolar kalıcı yıkama sistemleri ile donatılmıştır. Yüksek basınçlı nozullar kulelere bağlanır ve su merkezi bir pompa istasyonundan beslenir.

Periyodik Temizlik

İzolatörlerin yüksek basınçla sürülen aşındırıcı malzeme ile periyodik olarak temizlenmesidir.

Öğütülmüş mısır koçanı veya ceviz kabuğu gibi malzemelerle periyodik temizlik. Bu yöntem etkili temizlik sağlar, ancak kalıntıların yerden temizlenmesi pahalı ve çevreye zarar vermez.

Değiştirme

Porselen izolatörlerin seramik olmayan izolatörlerle değiştirilmesi seramik olmayan izolatörler, çoğu bölgede kısa vadeli kirlilik sorunlarını ortadan kaldıran daha iyi kirlilik performansına sahiptir. Bununla birlikte, izolatörün yaşlanması uzun süreli performansı etkileyebilir.

Silikon Kauçuk İle Kaplama

İzolatörlerin ince bir oda sıcaklığı vulkanize (RTV) silikon kauçuk kaplama tabakası ile kaplanmalıdır.

Bu kaplama, seramik olmayan izolatörlere benzer kirlilik performansı ile hidrofobik ve kir tutmayan bir yüzeye sahiptir. Yaşlanma 5-10 yıl sonra ince tabakada erozyon hasarı oluşturur. Hasar meydana geldiğinde, yüzey temizliği ve kaplamanın yeniden uygulanması gerekir.

Elle temizlik yapmak çok emek yoğundur . En gelişmiş yöntem, öğütülmüş mısır koçanı veya ceviz kabuğu gibi yüksek basınçlı tahrikli aşındırıcı malzemeler ile temizlemektir. Kaplama standart boya teknikleri kullanılarak yüzeye püskürtülür.

Petrol İle Kaplama

İzolatörlerin ince bir tabaka halinde petrol veya silikon yağı ile kaplanmalıdır. Gres, hidrofobik bir yüzey sağlar ve kirlilik parçacıklarını emer. Bir ya da iki yıl çalıştıktan sonra, gres parçacıkları doyurur ve değiştirilmesi gerekir. Bu, izolatörün temizlenmesini ve her iki elle de yağın uygulanmasını gerektirir.

Benzer Yazılar
Transformatör çeşitleri kullanım amaçlarına, nüve tipine, çalışma ortamına, faz sayısına...
Isıtma Tesisatı Isıtma sistemleri, kullanım mekanlarının istenen sıcaklıkta tutulabilmesi için...
Elektrik Tesisatı ve Topraklama Kontrolü 6331 Sayılı İş Sağlığı Ve...
Silikon İzolatör Nedir ? Polimer izolatörler özel bir seri olup...

Henüz yorum yapılmamış, aşağıya bir tane ekle.

Yorum Bırakın


Name (required)

Email (required)

Website