Mesnet İzolatör Nedir?

Mesnet kelime anlamı olarak dayanak anlamına gelmektedir. Mesnet izolatörler de, dayanak yani destek izolatörleri olarak da adlandırılır ve dayanıklılık yönünden işlevseldirler. Mesnet izolatörler çoğunlukla alüminyum alaşımlı dişli ek parçalara sahip epoksi reçineden yapılır. Seramik ve kompozit malzemelerden yapılanları da vardır. Kullanılan döküm yöntemlerinde, mükemmel elektriksel ve mekanik özelliklere sahip, uzun ömürlü yalıtkan maddeler kullanılır.

Mesnet İzolatör Nedir?

Bu izolatörler, iklim koşullarında ve hava koşullarındaki dalgalanmalarda aşırı yükler tarafından kendilerine yapılan zorlamalara dayanacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. İzolasyon sonrası flanşlar keskin ve dardır, bu da kirlilik sorunlarına karşı koymak için en uygun şekildir. İzolatörler su, ruhu, benzin veya toluen kullanılarak temizlenebilir. Güçlü arklar bile dökme reçine mesnet izolatörlerini kırmazlar. Parlama nedeniyle yüzeydeki yara izleri, lekeleri düzleştirerek ve temizleyerek ve ince bir silikon macunu yüzeye sürterek kolayca yapılabilir. Bu işlem izolatörün flashover gücünü azaltmaz. Dökme reçine sonrası izolatörler de kimyasallara karşı yüksek bir dirence sahiptir.

Yalıtkanlar atmosferin sülfürik ve azotlu bileşikler gibi büyük miktarlarda aşındırıcı gazlar içerdiği alanlarda kullanılabilir. Kapalı mesnet izolatörler herhangi bir pozisyonda monte edilebilir. Dış mekan mesnet izolatörlerinin çalışma pozisyonu, dikeyden yataya değişebilir. İzolatörler yerleştirmek için baraların sabitlenmesi amacıyla alüminyum bileşik bara kelepçeleri kullanılır. Bara yığınının boyutları ve konumu ile kullanılan yalıtkanın tipi, bara kelepçesinin türünü belirler. Baraların boyutları, bara yığınının yüksekliğinin baraların genişliğini aşmaması durumunda, karşılık gelen mesnet izolatörlerinden daha fazla mekanik gerilime dayanacak şekilde hesaplanmıştır.

Mesnet İzolatörlerin Yapısı

Mesnet izolatörler, trafo alt istasyonlarında baralara, kırıcılara destek olarak şalt sistemine ve kapasitör bankalarına destek olarak kullanılır. Bu kullanım alanları sebebiyle yapısı itibariyle dayanıklı ve uzun ömürlü izolatörlerdir. Kullanım yerlerine göre çeşitli boyutlarda ve uzunluklarda olabilirler.

Mesnet İzolatör Çeşitleri

Mesnet izolatörler dünyada İngilizce olarak post insulators adıyla bilinir. Dahili (Indoor) ve harici (outdoor) olarak temelde iki çeşit mesnet izolatör tipi vardır. Aşağıdaki görsellerde kompozit ve reçine izolatörlere örnekler görebilirsiniz.

Benzer Yazılar
Transformatör çeşitleri kullanım amaçlarına, nüve tipine, çalışma ortamına, faz sayısına...
Isıtma Tesisatı Isıtma sistemleri, kullanım mekanlarının istenen sıcaklıkta tutulabilmesi için...
Elektrik Tesisatı ve Topraklama Kontrolü 6331 Sayılı İş Sağlığı Ve...
Silikon İzolatör Nedir ? Polimer izolatörler özel bir seri olup...

1 Comment

Yorum Bırakın


Name (required)

Email (required)

Website