Yalıtım Nedir?

Yalıtım Nedir?

Elektrik, su, ısı, ses gibi akımların engellenmesi kimi zaman güvenlik için, kimi zamanda tasarruf için gerekli olabilmektedir. Bu akımların engellenmesi olayına yalıtım adı verilir.  Yani yalıtım kısaca, su, ısı, elektrik, ses gibi bir akımın engellenmesine verilen isimdir. İzolasyon kelimesi ile eş anlamlıdır.

Yalıtım kapsamlı ve birçok bilim dalını ilgilendiren bir iş olsa da, günümüzde yalıtım denildiğinde kastedilen genellikle konutların ve iş yerlerinin iç ve dış yalıtımlarıdır. Yaşam alanlarında yapılan elektrik, ses, ısı, su yalıtımları hem maddi olarak tasarruf hem de büyük bir güvenlik sağlar.

Yalıtım Neden Gereklidir?

Yalıtım iki sebepten oldukça gereklidir; bunlardan ilki güvenlik, ikincisi ise tasarruftur. Hayatınızda belki de binlerce kez gördüğünüz bir manzarayı, elektrik tellerine konan kuşları düşünün; tellerde yalıtım olmasaydı kuşlara ne olurdu? Ya da her gün prize taktığınız telefon şarj aletinizin kablosuna elektrik yalıtımının yapılmadığını düşünün? Yalıtım, güvenliğimiz için hayatımızın her noktasındadır.

Yalıtım Nedir?

İzolasyon iki sebepten oldukça gereklidir; bunlardan ilki güvenlik, ikincisi ise tasarruftur.

İkinci sebep olan enerji tasarrufu ise yaşadığımız yüzyılın ardından insanların varlığını sürdürebilmesi için en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisi olarak gösteriliyor. Kısa vaade enerji tasarrufu yapmak bizlere maddi olarak kazanç sağlasa da, uzun vadede insanlığın yaşamını devam ettirebilmesi için büyük bir önem taşıyor. Bir örnekle açıklayacak olursak; evlerimize yaptırdığımız ısı yalıtımı ile ısının dışarı çıkmasını engeller, evin içini daha sıcak tutar ve yaktığımız doğalgazdan tasarruf sağlarız. Bu da elbette ki faturada bize maddi olarak yansır. Başka bir boyuttan baktığımızda ise daha az doğalgaz tüketmenin daha az doğal kaynak tüketmek olduğunu görebiliriz.

Yalıtım Türleri Nelerdir?

Yalıtım türleri temel olarak ısı yalıtımı, ses yalıtımı, su ve elektrik yalıtımı olarak temelde dörde ayrılabilir. Günlük kullanımda ise kullanım alanlarına göre tesisat yalıtımı, yangın yalıtımı gibi birçok terimle karşılaşabiliriz. En çok kullanılan yalıtım türlerini, kullanım alanları ile karıştırdığımızda şöyle bir listeleme yapabiliriz:

Elektrik Yalıtımı

Sitemizin ana konusu olan elektrik yalıtımı, temel olarak günlük hayatımızda elektrik kablolarına kaçak olmaması amacıyla yapılan yalıtımdır. Elektrik tesisatlarındaki kaçakların önlenmesi güvenlik ve tasarruf açısından oldukça önemlidir.

Su Yalıtımı

Yaşam alanlarımızdaki su borularının büyük bir çoğunluğu göz önünde yer almaz. Boruların %90’lık büyük bir dilimi duvarların ve zeminin içerisinde yer alır. Bu sebeple su tesisatına doğru yapılmayan su yalıtımları nedeniyle hiç farkında olmadan çok ciddi maddi zararlara uğrayabileceğiniz gibi, kaçak suyun elektrik tesisatı gibi önemli yerlere ulaşmasıyla yine farkında bile olmadan ciddi kazalar yaşanabilir.

Isı Yalıtımı

Binaların iç ve dış cephelerine yaptırılacak ısı yalıtımları ile ısının dışarıya çıkması engellenebilir. Bu sayede konutlarda hem daha az yakıt tüketerek daha çok ısınılabiir ve ciddi bir enerji tasarrufu sağlanabilir.

Tesisat Yalıtımı

Elektrik, su, doğalgaz gibi tesisatlarda yapılan izolasyonlara genel olarak tesisat yalıtımı adı verilir. Tesisat yalıtımları ısıtma, soğutma ve güvenlik amacıyla yapılır.

Yangın Yalıtımı

Yangın yalıtımı hem yangının çıkmaması için hem de olası bir yangında minimum zararın yaşanması için yapılır. Örneğin apartmanınızın dış cephesine yaptıracağınız bir yangın yalıtımı ile yan apartmanda çıkan yangından evlerinizi koruyabilirsiniz.

Ses Yalıtımı

İçerideki sesin dışarıya ulaşmaması ve dışarıdaki sesin içeriye gelmemesi için gerçekleştirilen yalıtımdır. Örneğin, araba camlarındaki ses yalıtımı sayesinde dışarıdaki sesleri çok az işitir ve araba içerisinde rahatça konuşabiliriz.

Yalıtım Zorunlu Mudur?

Yalıtım Nedir?

5 Aralık 2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ile yalıtım binalarda zorunlu bir hale gelmiştir.

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile bu kanuna bağlı olarak çıkarılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği çerçevesinde binalarda enerji tasarrufu yapılması gerekiyor. Binalarda yapılan tasarrufa göre binalara Enerji Kimlik Belgesi adı verilen bir belge veriliyor ve bu belgede A-B-C sınıfından daha düşük sınıflandırılan binalara iskan ruhsatı verilmiyor.

Yalıtım zorunluluğu kanunu olarak nitelendirebileceğimiz bu kanun ile, ülkemizde enerji tasarrufu alanında ciddi bir adım atıldı diyebiliriz.

Henüz yorum yapılmamış, aşağıya bir tane ekle.

Yorum Bırakın


Name (required)

Email (required)

Website